Největší dietní záhady

26. června 2008 v 19:05 |  Tipy & tricky + něco o Anorexii
Proč se ráno budíte hladová, ačkoli jste se večer hodně najedla? Proč vám tolik chutnají přesolená jídla? A jak je možné, že před menstruací prahnete po sladkostech, zatímco o týden později vás výloha cukrárny nechá chladnou? Odpovědi najdete právě t
Otázka: "Proč těsně před menstruací hrozně moc jím a toužím po sladkém?" Lenka, 23 let, Plzeň
Odpověď: V týdnu před začátkem menstruace začne vaše tělo vyžadovat přibližně 500 kalorií denně. Dietologové zatím nezjistili, proč tomu tak je. Možná si vaše tělo myslí, že jste těhotná, a zajišťuje dostatečnou výživu pro dítě. Pokud chcete svůj organismus přechytračit, jezte před menstruací častěji malé porce sytých jídel. Díky tomu bude mít váš mozek a nervový systém stálý přísun dobrých živin a snadněji odoláte regálům s čokoládou v supermarketu.
Někteří odborníci se domnívají, že za všechno může vaše psychika. Před menstruací ve vás bouří hormony a vy se snadno necháte ovládnout úzkostí nebo zoufalstvím. Vaše tělo navíc zadržuje vodu, takže si můžete připadat silnější, než obvykle. Podvědomě jste sama se sebou nespokojená a uklidňujete se většími porcemi jídla. Příště raději sáhněte po sexy oblečení a dejte si záležet na líčení. Budete se cítit skvěle, aniž byste musela použít čokoládový dopink.

Otázka: "Zjistila jsem, že když v noci málo spím, mám druhý den pořád hlad. Čím to je?" Klára, 19 let, Praha-západ
Odpověď: Schází vám energie a snažíte se ji rychle načerpat z jídla. Všimněte si, že po probděné noci nemáte chuť na zeleninu nebo celozrnný rohlík se šunkou, ale lákají vás hlavně kalorické bomby jako opékaná klobása nebo hranolky s tatarkou. Pomůže vám, když si dáte jídlo s vysokým obsahem vitamínu B. Ten tělu pomůže dobít baterky. Tip: celozrnné pečivo, neloupaná rýže, vejce, ořechy, drůbeží maso, ryby, špenát.
Problém je i v tom, že když jste unavená, méně se kontrolujete. Podvědomě se vrháte na sladkosti nebo na sacharidy, které vás rychle občerství. Mnohem líp vám ale poslouží kombinace sacharidů a bílkovin anebo bílkoviny samotné. Ty totiž povzbudí tělo, aby vyrábělo víc chemikálií, jež vás udržují bdělou a soustředěnou. Tip: pokud padáte únavou, obejděte obloukem pekařství a raději si v samoobsluze kupte dvacet deka tvrdého sýra.

Otázka: "Občas dostanu strašnou chuť na něco slaného. Dokážu pak na posezení spořádat sáček smažených bramborových lupínků. Proč to dělám?" Hana, 29 let, Opava
Odpověď: Slané bramborové lupínky vám možná chutnají, ale měla byste si je odříct. Jedna hrst vám neublíží, ale když jich sníte celý sáček, škodíte svému zdrví. I když váš mlsný jazyk volá po soli, odolejte! Většina lidí solí mnohem víc, než potřebují. Přesto spousta z vás bojuje s neodolatelnou chutí na přesolená jídla. Pokud musíte hodně solit, možná má vaše tělo málo živin, důležitých pro správnou funkci chuťových buněk - třeba zinku. Ten chybí spoustě mladých žen a dá se doplnit tabletami, které koupíte v lékárně. O jejich užívání se nejprve poraďte se svým lékařem. Rozhodně byste ale neměla brát víc než 45 mg zinku, a to maximálně měsíc.
Neodolatelná touha po slaných dobrotách může také znamenat, že máte unavené ledviny. Zařaďte do svého jídelníčku jídla, která ledvinám prospívají - například proso (seženete ho v prodejnách se zdravou výživou), černé fazole, celer, petržel, zázvor, ostružiny a borůvky.

Otázka: "Kdykoli si dám vydatnější večeři, než obvykle, ráno se budím s pocitem hladu. Připadá mi to divné. Čím to může být?" Lenka, 20 let, České Budějovice
Odpověď: Za všechno nejspíš může hladina glukózy ve vaší krvi. Když sníte větší jídlo, než obvykle, vaše tělo si přebytečnou glukózu uloží, takže její hladina v krvi najednou poklesne. A v tu chvíli se začne vylučovat hormon, který vyvolává pocit hladu. Tím pádem dostanete pocit, že nutně musíte něco sníst, ačkoli ve skutečnosti hladová nejste. Tip: Pokud se ráno po velké večeři probudíte s kručícím břichem, nenechte se zmást a dejte si jenom lehkou snídani. Měla by vám stačit.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama